Swędkowo majątek Schwöllmen młodsza ikonografia – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Swędkowo, wieś w gminie Godkowo
  • Lesiska, wieś w gminie Godkowo
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

W zbiorach Dokumentów Życia Społecznego, posiadamy materiały, o których niewiele wiemy, gdy powstawały. Możemy jedynie domniemywać, po tym, co przedstawiają – to kolekcja kilkudziesięciu zdjęć fragmentów niemieckich lub dwujęzycznych map, przedstawiających stare niemieckie majątki (pałace, dwory, folwarki, zabudowania gospodarcze, parki) wraz z ich pozostałościami lub braku ich. Widoczny obok na zdjęciu niemiecki majątek Schwöllmen, obecnie nie istnieje, mamy dwa różne zdjęcia map z różnych okresów z tego miejsca – do najstarszej ikonografii prowadzi ten link. Schwöllmen to dziś wieś Swędkowo, położona w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości około 3 km na wschód od Godkowa, przy drodze wojewódzkiej nr 513. Administracyjnie wchodzi również w skład gminy Godkowo a ta z kolei wchodzi w skład powiatu elbląskiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie wchodziła w skład województwa elbląskiego, stąd też znalazła się pewnie w kolekcji. Nie posiadamy wiadomości o początkach wsi, był majątek  a więc i dwór również, w katalogu zabytków nie zarejestrowano go, wiemy że są pozostałości po założeniach parkowych z przełomów XVIII i XIX wieku. Wiadomo, że od 1866 roku wieś podlegała pod placówkę pocztową w pobliskim Godkowie, a osada należy do parafii w Wilczętach. Niedaleko znajduje się też opisywana w ramach kolekcji miejscowość Lesiska, a do innych dotrzemy wpisując słowa – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.