Sur l’industrie à monsieur Msr. Jean Ferdinand Jungschultz de Roebern, bourgrave du roi et bourguemaitre de la ville d’Elbing le jour de l’election celebrée le 7 de mars 1769 de la part du college par C.G. Proew

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1769 Miejsce publikacji: Elbing Autor:
  • Proew, Christoph Gottlieb
Strony: [ 4 ]; 8 Sygnatura: Pol.8.II.1380 biblioteka cyfrowa link Języki: fre Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Elbląg - historia - publikacje okolicznościowe -18 w.
  • Jungschultz von Röbern, Johann Ferdinand (1707–1776)
  • Filozfia moralna - rozprawka - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia
  • Proew, Christoph Gottlieb (1739-1803)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 11.12.2019

Opis dokumentu

Publikacja wydrukowana z okazji objęcia urzędu burmistrza miasta Elbląga przez Johanna Ferdynanda Jungschultz von Röberna w 1769 r., dedykowana nowemu burmistrzowi przez autora, Christopha Gottlieba Proewa (1739-1803), nauczyciela matematyki w Gimnazjum Elbląskim, wraz z gratulacjami całego gimnazjum wyrażonymi w przedmowie. Główny tekst jest francuskojęzyczną rozprawką o pracowitości i przedsiębiorczości. Cnota industrie jest tu rozumiana przede wszystkim jako zaleta obywatelska przyczyniająca się do właściwego rozwoju państwa i przynosząca korzyści dla dobra wspólnego. Pracowitość, według autora, czyni obywateli cnotliwymi, łagodnymi i ludzkimi, pozwala im unikać szkodliwej bezczynności, jest źródłem powodzenia i bogactwa. W swoje rozważania autor wplata refleksje na temat rozwoju gospodarczego, podatków, opieki nad słabszymi w państwie i ogólnie o dobrym korzystaniu z dóbr doczesnych. Wskazuje również w jaki sposób pracowitość obywateli przyczynia się do zachowania pokoju i utrzymania porządku.Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1366-Pol.8.II.1380.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.