Sudetendeutschland : Zeitschrift für die sudetendeutsche Bewegung im Auslande, 1927-1933

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1927-1933 Miejsce publikacji: Wien Sygnatura: 012404 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Niemcy sudeccy - periodyki
  • Mniejszości narodowe
Data dodania: 21.01.2016

Gazeta niemiecka – pismo Niemców sudeckich (Sudetoniemcy), mniejszości zamieszkującej w tzw. Kraju Sudeckim, włączonym po I wojnie światowej w granice Czechosłowacji, która odłączyła się od Austrii i stała się niepodległym państwem. Niemcy sudeccy byli bardzo liczną i silną mniejszością – w 1930 stanowili ponad 22% ludności Czechosłowacji. Nie utożsamiali się oni z krajem, w obrębie którego na mocy postanowień traktatu wersalskiego przyszło im żyć, a Republika Weimarska, a następnie III Rzesza popierały dążenia separatystyczne Niemców sudeckich. Jednym z tego przejawów było czasopismo „Sudetendeutschland” – będące, jak głosi jego podtytuł, organem „niemiecko-sudeckiego ruchu niepodległościowego”. Pismo wydawane było w Wiedniu, gdzie także znajdowała się siedziba Niemiecko-sudeckiego Związku Ojczyźnianego (Sudetendeutscher Heimatbund), w związku z czym bez przeszkód mogło uprawiać ostrą propagandę i zamieszczać  artykuły pod tytułami np. „Czeskie bagno”. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery z lat 1927-1931 (niekompletne). Numery są opatrzone pieczęcią elbląskiego magistratu.