Sub […] Friderici Wilhelmi, regis Borussiae, marchionis Brandenburgici, S.R.I. archi-camerarii et principis electoris […] hanc seriem praelectionum per semestre aestivum anno MDCCXIX exhibent professores Academiae Regiomontanae

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1719 Miejsce publikacji: Regiomonti Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.737 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykłady uniwersyteckie 1719 - tematyka - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykładowcy - 18 w.
Data dodania: 17.12.2019

Druk prezentujący tematykę  wykładów profesorów uniwersytetu w Królewcu w semestrze letnim 1719 r. Wykaz rozpoczyna Johann Amsel, prawnik i ówczesny rektor uniwersytetu z wykładami dotyczącymi Pandektów (części Korpusu Justyniańskiego). Następny w kolejności jest Bernhard von Sanden (1666–1721) z wykładami z teologii biblijnej oraz pozostali profesorowie wydziału teologicznego z wykładami dotyczącymi teologii moralnej, homiletyki, teologii fundamentalnej itp. W dalszej części znajdują się opisy wykładów trzynastu profesorów wydziału prawa, głównie dotyczące Korpusu Justyniana, niekiedy z odwołaniem do prac współczesnych prawników niemieckich takich jak Samuel Stryk czy Jakob Friedrich Ludovici. Kolejnych, siedmiu profesorów z wydziału lekarskiego proponuje wykłady głównie z chirurgii, diagnostyki oraz zastosowania ziół rosnących w Prusach w leczeniu. Listę dopełnia czternastu profesorów z wydziału filozoficznego z wykładami z filozofii, fizyki i matematyki, literatury i języków klasycznych oraz orientalnych. Profesorowie wyszczególniają co wykładają w ramach wykładów publicznych, a co w ramach zajęć prywatnych w kolegiach. Niekiedy odnotowują, co wykładali w poprzednim semestrze. Bywa, że ten sam profesor prowadził wykłady na więcej niż jednym wydziale np. Christoph Langhansen (1691–1770) był jednocześnie matematykiem i teologiem a Johann Behm (1686-1753) teologiem i grecystą. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.