Sub auspicatissimo regimine […] Friderici Wilhelmi, regis Borussiae, marchionis Brandenburgici, S.R.I. archi-camerarii et principis electoris […] hanc seriem praelectionum per semestre aestivum anno MDCCXXII [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1722 Miejsce publikacji: Regiomonti Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.738 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykłady uniwersyteckie 1722 - tematyka - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykładowcy - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - historia
  • Strimesius, Johann Samuel (1684–1744)
Data dodania: 17.12.2019

Zbiór wykładów profesorskich z uniwersytetu w Królewcu wygłoszonych w 1722 r. Listę otwiera mowa rektora uniwersytetu (Johann Samuel Strimesius -1684–1744) o tematyce historyczno-geograficznej. Po nim wymienionych jest szereg wykładów o tematyce teologicznej - zarówno poświęconych egzegezie Pisma Świętego, jak i dogmatyce czy też religijnym kontrowersjom i polemikom. Po nich następują wykłady z prawa - w tym kontynuacje tematów z ubiegłego semestru oraz zajęcia z medycyny. Studenci w tym semestrze mieli między innymi zajęcia z fizjologii i ziołolecznictwa, uczyli się też o anatomii i różnych chorobach. Jako kolejne wymienione zostały wykłady z języków obcych - podstawy hebrajskiego, syryjskiego i arabskiego w kontekście biblijnej egzegezy, zajęcia z literatury pięknej (poezja Horacego) oraz lekcje matematyki (podstawy geometrii, trygonometrii, mechaniki i hydrostatyki). Zbiór zamykają wykłady z filozofii (logika i metafizyka) i historii współczesnej. Lista wykładów zawiera także informacje o charakterze zajęć (prywatny i publiczny). Materiał opatrzony dedykacją dla króla Prus Fryderyka Wilhelma I (1688–1740). Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.