Sub auspicatissimo regimine […] Friderici Wilhelmi, regis Borussiae, marchionis Brandenburgici, S.R.I. archi-camerarii et principis electoris […] hanc seriem praelectionum per semestre aestivum anno MDCCXXV [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1725 Miejsce publikacji: Regiomonti Strony: [ 4 ] Sygnatura: Pol.8.III.736 Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykłady uniwersyteckie 1725 - tematyka - 18 w.
  • Uniwersytet w Królewcu - wykładowcy - 18 w.
  • Stein, Johann (1661–1725)
  • Rohde, Johann Jacob (1690–1727)
Data dodania: 17.12.2019

Druk prezentujący tematykę wykładów profesorów uniwersytetu w Królewcu w semestrze letnim  1725 r. Listę rozpoczyna Johann Stein (1661–1725) - prawnik i ówczesny rektor uniwersytetu, z wykładami o zasiedzeniu w prawie rzymskim. Kolejny jest Heinrich Lysius (1670–1731) z wykładami z teologii i egzegezy oraz pozostali profesorowie wydziału teologicznego. W dalszej kolejności występują opisy wykładów dwunastu profesorów wydziału prawa, dziewięciu z wydziału lekarskiego, siedemnastu z wydziału filozoficznego z wykładami z filozofii, fizyki i matematyki, literatury i języków klasycznych oraz języków orientalnych. Wśród wykładowców wydziału filozofii znajduje się Johann Jacob Rohde (1690–1727), profesor logiki i metafizyki, dziekan oraz były konrektor Gimnazjum Elbląskiego. W Królewcu w semestrze letnim 1725 r. wykładał teologię naturalną, a w jej ramach logikę i ontologię. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.