Stellarium corone benedicte virginis Marie

Typ: Inkunabuł Rok publikacji: 1498 Miejsce publikacji: Hagenaw Autor:
  • Pelbartus, Themeswar
Strony: [202] K. Sygnatura: Inc.III.3 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Pelbartus, Themeswar de (1435-1504)
  • Kazania i homilie - 15 w.
  • Druk teologiczny – 15 w.
  • Maryja Matka Boska, św.
Data dodania: 07.10.2015

Cykl kazań maryjnych (gloryfikacja Najświętszej Maryii Panny;  miłosierdzie; sprawiedliwość; podziękowania) autorstwa teologa Pelbartusa de Themeswara (ok. 1435-1504). Tekst dwuszpaltowy, wydany przez Heinricha Gran w Hagenow. Druk składa się z prologu, ksiąg, części, artykułów oraz indeksu alfabetycznego. Format  druku 2°. Dawne sygnatury: UU3. Pieczątki: 1, 10, 11. Krawędzie przycięte. Typ oprawy (materiał) - brązowa skóra (tłoczenia ślepe) (tłoczenia wykonane przed oprawieniem, być może skóra służyła do obleczenia innej książki); okładziny - deski; pęknięcie zwięzów między blokiem a oprawą, poluzowanie oprawy, uszkodzenie przegubów; niewielki stopień zainfekowania mikroorganizmami; niewielkie ubytki spowodowane przez owady; brak wszystkich wiązań skórzanych zapinek oraz łańcucha; wykruszenia warstwy barwnej pergaminu. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.