Statut des Kunst-Vereins zu Elbing

Typ: Książka Rok publikacji: b. r. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 4 Sygnatura: 35918 adl. 40 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie kulturalne - 19 w.
  • Statuty
  • Elbląskie Towarzystwo Sztuk Pięknych
Data dodania: 25.11.2010

Statut powstałego w Elblągu 24 kwietnia 1858 r. Towarzystwa Sztuk Pięknych. Celem towarzystwa wyrażonym w statucie było rozbudzanie w mieszkańcach zamiłowania do sztuk pięknych i zainteresowania nimi. Cel ten miał być osiągnięty poprzez organizowanie co dwa lata dużej wystawy sztuki, a jeżeli środki pieniężne na to pozwolą – także mniejszej w latach przypadających pomiędzy dużymi wystawami. Fundusze towarzystwa przeznaczane były w większości na zakup obrazów i dzieł sztuki, rozlosowywanych następnie pomiędzy członków. Członkiem Towarzystwa Sztuk Pięknych mógł zostać każdy pod warunkiem opłacenia rocznej składki w wysokości 2 talarów. W zamian za to przysługiwał członkom darmowy wstęp na wystawy, natomiast ich rodzinom karty wstępu po obniżonej cenie.