Statut des Gewerbe-Vereins in Elbing

Typ: Książka Rok publikacji: 1860 Miejsce publikacji: Elbing Strony: 6 Sygnatura: 35918 adl. 30 biblioteka cyfrowa link Hasła kluczowe:
  • Elbląg - życie społeczne - 19 w.
  • Elbląg - towarzystwa - 19 w.
  • Elbląskie Towarzystwo Rzemieślnicze
  • Statuty
Data dodania: 17.11.2010

Statut Elbląskiego Towarzystwa Rzemieślniczego. Celem towarzystwa było upowszechnianie wiadomości z dziedziny nauk przyrodniczych teoretycznych i stosowanych oraz z zakresu niektórych gałęzi przemysłu. Środkiem do tego celu miały być wykłady i referaty na temat nowych odkryć i wynalazków, prezentacje i omówienia nowych wyrobów przemysłowych, dyskusje i zakup „najlepszych” periodyków poświęconych zagadnieniom technicznym. Na czele stowarzyszenia stał siedmioosobowy zarząd, a członkiem mógł zostać każdy elblążanin o nieposzlakowanej opinii. Spektrum aktywności towarzystw rzemieślniczych, powstajacych najpierw w Anglii i Francji, a nastepnie także w Niemczech było bardzo szerokie – od działalności „podstawowej”, w której zawierało się organizowanie wykładów i gromadzenie zbiorów bibliotecznych aż po zakładanie szkół zawodowych i organizowanie wystaw rzemiosła, a nieraz wręcz sztuki, przez którą rozumiano zarówno rzemiosło artystyczne, jak i sztukę nieużytkową w rodzaju obrazów i rzeźb.  W nurt ten wpisywała się działalność elbląskiego Towarzystwa Rzemieślniczego, powstałego w 1828 r., które - do czasu, gdy w mieście powstały wyspecjalizowane towarzystwa i instytucje - było najważniejszym towarzystwem o ambicjach naukowych, edukacyjnych i artystycznych.