Statut biblioteki publicznej gminy – druk

Typ: DŻS Rok publikacji: 1975? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 4, Sygnatura: DŻS - XVII.3 biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Druk urzędowy – 20 w.
  • Biblioteki – organizacja - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu – historia – 20 w.
  • Statut gminnej biblioteki publicznej - 20 w.
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Elblągu
Data dodania: 03.05.2020

Biblioteka Elbląska posiada w zbiorach Dokumentów Życia Społecznego pisma związane z powstaniem i organizacją nowej instytucji kultury Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (WBP) im. C. K. Norwida w Elblągu. W świeżo powstałym Województwie Elbląskim funkcjonującym od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998. W nowej bibliotece powstawały podstawowe akty prawne – Statut biblioteki, Regulamin Organizacyjny, Regulamin Pracy czy dokumenty związane z zakresami czynności pracowników. Jednak ze względu na swoją skomplikowaną strukturę obejmującą biblioteki różnych rodzajów i stopni (wszak istniały oddziały WBP, biblioteki miejsko-gminne oraz biblioteki gminne. Nowy Dyrektor WBP w Elblągu Włodzimierz Martin został zmuszony do uzgadniania nowych statutów poszczególnych stopni bibliotek. W jednym z projektów dokumentów – „Statut biblioteki publicznej gminy”, widać na pierwszej stronie w lewym górnym rogu delikatny napis ołówkiem dyr. Martin. Statut Gminnej Biblioteki Publicznej zapisano na czterech stronach obejmujących 16 paragrafów. Samą decyzję (zarządzenie w sprawie zmiany statutu biblioteki gminnej) podejmował lokalny Naczelnik Gminy.