Statistisches Jahrbuch deutscher Städte, 1910-1931

Typ: Czasopismo Rok publikacji: 1910-1931 Miejsce publikacji: Breslau Sygnatura: 010293 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Czasopisma niemieckie - 20 w.
  • Statystyka
  • Demografia
Data dodania: 21.02.2017

Rocznik statystyczny z danymi odnośnie niemieckich miast. W rocznikach ujmowano dane statystyczne dotyczące wszelkich dziedzin życia w niemieckich miastach: od wypadków komunikacyjnych, poprzez politykę mieszkaniową, przychody z podatków, bezrobocie po liczbę widzów w miejskich teatrach. Impuls do powstania rocznika, który gromadziłby wszelkie dane odnośnie miejskiego życia w Niemczech, poddany został w 1879 r. na konferencji kierownictw miejskich biur statystycznych w Berlinie, w którym to roku założono także Zrzeszenie Niemieckich Statystyków Miejskich (Verband Deutscher Städtestatistiker), czasopismo zaczęło wychodzić jednak dopiero w 1890 r.  Z biegiem lat spektrum zainteresowania rocznika stawało się coraz szersze, oprócz standardowych danych, dotyczących głównie kwestii demograficznych, zaczęto gromadzić i upubliczniać także te, dotyczące życia społecznego, edukacji, kultury. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajdują się numery z lat 1910-1931. Na okładce lub stronie tytułowej pieczęć elbląskiego Magistratu.