Społeczny Komitet Budowy Spółdzielczego Domu Kultury w Elblągu - dyplom

Typ: DŻS Rok publikacji: 1976 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 K. Sygnatura: DŻS - XII biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - kultura - 20 w.
  • Druk okolicznościowy - 20 w.
  • Dyplom
  • Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” w Elblągu
Data dodania: 03.12.2012

Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” powstał z ruin kościoła na który złożyły się wszystkie spółdzielnie pracy w Elblągu. Istniał w latach 1977 – 1980 i mieścił się w Kościele Bożego Ciała przy ul. Robotniczej 29 w Elblągu. Kościół został zbudowany w XV wieku, w miejscu drewnianej kaplicy, którą w 1400 r. zniszczył pożar, następnie został przebudowywany i rozbudowywany w XVII i XIX w. Klub „Pegaz” miał bardzo szeroką ofertę kulturalną, odbywały się tu cykliczne „Zaduszki jazzowe”, spotkania autorskie, wystawy, a w latach 1977-81 funkcjonowała tu grupa muzyczna „Szlem”. W grudniu 1981 r. ówczesny wojewoda elbląski wydał decyzję o zwróceniu kościoła Bożego Ciała władzom kościelnym i w ten sposób Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” przestał istnieć. Na zdjęciu dyplom z lipca 1976 roku, wręczany w ramach podziękowania za pomoc w organizacji i budowie Spółdzielczego Domu Kultury w Elblągu. W naszych zbiorach znajduje się także zaproszenie na otwarcie tegoż obiektu.