Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” w Elblągu ; Ruiny kamieniczek elbląskich [fotografie]

Typ: Fotografia / zdjęcie Rok publikacji: 1977 ? Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 2 zdjęcia Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” w Elblągu
  • Fotografie
Data dodania: 22.11.2017

Na jednym ze zdjęć Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz”. Powstał on z ruin kościoła na który złożyły się wszystkie spółdzielnie pracy w Elblągu. Istniał w latach 1977–1980 i mieścił się w Kościele Bożego Ciała przy ul. Robotniczej 29 w Elblągu. Klub „Pegaz” miał bardzo szeroką ofertę kulturalną, odbywały się tu cykliczne „Zaduszki jazzowe”, spotkania autorskie, wystawy, funkcjonowała tu również znana grupa muzyczna „Szlem”. W grudniu 1981 r. ówczesny wojewoda elbląski wydał decyzję o zwróceniu kościoła Bożego Ciała władzom kościelnym i w ten sposób Spółdzielczy Dom Kultury „Pegaz” przestał istnieć. Drugie zdjęcie upamiętnia pozostałości powojenne - ruiny kamieniczek elbląskich (lata 70tych XX wieku). Elbląska Starówka w połowie lat 60tych XX wieku była zbiorowiskiem ruin i gruzów zniszczonych przez rosyjskie działa oraz późniejszą rozbiórkę dokonywaną po 1945 r. dla odbudowy Warszawy.