Speculum analogiae et metamorphosis aliquot Magnatum : Hoc est: Caesarum, Regum et maximorum Principum...

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1608 Miejsce publikacji: Francoforti Autor:
  • Warszewicki, Krzysztof
Strony: [15], 431 Sygnatura: Pol.7.II.53 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Warszewicki, Krzysztof (1543-1603)
  • Zygmunt II August (1520-1572)
  • Rudolf II Habsburg (1552-1612)
  • Polityka - historia
  • Rozprawa naukowa - 17 w.
Data dodania: 25.10.2013

Rozprawa naukowa Krzysztofa Warszewickiego (1543-1603) – polskiego księdza jezuity, historyka, pisarza politycznego i dyplomaty, przedstawiający postaci historyczne, m.in.: Zygmunt II August (1520-1572) wielki książę litewski, król Polski, władca zjednoczonego państwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów; Rudolf II (1552-1612) cesarz rzymski, król Niemiec i Węgier. Autorowi największy rozgłos przyniosła książka „Optimo statu libertatis (O najlepszym stanie wolności). Postulował w niej umocnienie władzy monarszej w interesie całego państwa. Sprzeciwiał się wolnej elekcji. Uważał, że upadki państw należy przypisywać nie losowi, a nieudolności rządzących i rokoszom rządzonych. Apelował o poprawę doli niższych stanów. Typ oprawy druku – biały pergamin (oprawa z japem); krawędzie - barwione; okładzina - tektura. Druk posiada niewielkie zagniecenia, ubytki, przedarcia oraz niewielkie ubytki spowodowane przez owady.  W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Klocek introligatorski (druk współoprawny), sygn. Pol.7.II.53-Pol.7.II.54.