Sonn- und Festtägliches Lob Gottes in der Gemeinde des Herrn

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1744 Miejsce publikacji: Elbling Autor:
  • Neumeister, Erdmann
Strony: [4],138, Sygnatura: Pol.8.II.3307 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Neumeister, Erdmann (1671-1756)
  • Psałterz
  • Chrześcijaństwo
  • Reformacja
  • Prusy
Data dodania: 17.12.2019

Zbiór pieśni, kantat, hymnów i innych śpiewów do nabożeństw religijnych stworzony przez luterańskiego pastora Erdmanna Neumeistera (1671-1756). Umieszczone w dziele utwory przeznaczone są do śpiewania przez okres całego roku liturgicznego. Podniosły styl zawartych w publikacji pieśni współgrał z konserwatywną postawą religijną autora odrzucającą rozwijający się dynamicznie w Prusach i Północnych Niemczech w XVIII wieku nurt pietyzmu. Sam autor z powodu konfliktu z zwolennikami pietyzmu musiał opuścić na pewien czas swój ojczysty Hamburg i osiąść w Sorau (dziś Żary w Polsce). W mieście tym nawiązał współpracę z wybitnym kompozytorem i multiinstrumentalistą Georgiem Philippem Telemannem (1681-1767). Przed śmiercią powrócił do Hamburga w którym to został pochowany.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.