Soldatisches Führertum. Teil 9 Die preußischen Generale vom Regierungsantritt König Friedrich Wilhelm IV. bis zum Jahre 1858

Typ: Książka Rok publikacji: [1938] Miejsce publikacji: Hamburg Autor:
  • Priesdorff, Wilhelm Werner Kurt von
Illustracje: 228 Strony: 512 Sygnatura: KD.338.6 biblioteka cyfrowa link Języki: fre, ger Hasła kluczowe:
  • Słownik biograficzny pruskich generałów
  • Armia pruska
  • Armia Cesarstwa Niemieckiego
  • Historia wojskowa
  • Historia wojskowości
  • Priesdorff, Wilhelm Werner Kurt von (1881-1967)
Data dodania: 09.05.2023

Soldatisches Führertum (Hamburg, 1938?) - dziewiąty tom dziesięciotomowego kompendium wiedzy, zawierającego biografie pruskich generałów, którego autorem jest pruski major, prywatny doradca, historyk wojskowości Wilhelm Werner Kurt von Priesdorff (1881-1967). W latach 1937-1942 Hanseatische Verlagsanstalt Hamburg opublikowało 10 z 15 tomów zaplanowanych przez Priesdorffa w serii Soldatisches Führertum. Rękopisy tomów 11 i 12 były już gotowe i zostały wysłane przez wydawnictwo hamburskie do drukarni w Lipsku w czasie II wojny światowej, ale tam zostały zniszczone w wyniku bombardowania. Zachowało się tylko kilka odbitek szczotkowych z obu tomów, które Priesdorff trzymał w domu, oraz rękopisy tomów od 13 do 15. Od czasu nalotu na Poczdam w kwietniu 1945 roku, który doszczętnie zniszczył akta personalne Archiwum Armii Pruskiej, materiały Priesdorffa stały się najważniejszym źródłem danych personalnych pruskich generałów. Wkrótce po drugiej wojnie światowej ocalałe rękopisy trafiły do ​​Tajnego Archiwum Państwowego w Berlinie-Dahlem. Biografie około 1300 pruskich generałów z lat 1908-1918 chciano udostępnić publicznie. Nawiązano kontakty z wydawcą i znaleziono nowego redaktora w osobie pisarza wojskowego Hannsa Möllera-Wittena. Jednak kiedy zmarł w 1966 roku, publikacja nowej serii Neuen Reihe Soldatisches Führertum, jak miała nazywać się kontynuacja, ostatecznie zakończyła się fiaskiem. Dziewiąty tom Soldatisches Führertum zawiera biografie pruskich generałów z okresu rządów Fryderyka Wilhelma IV, od wstąpienia na tron pruski w 1840 roku do 1857 roku, kiedy to władzę, w zastępstwie chorego psychicznie króla, przejął jego brat Wilhelm I Hohenzollern (w 1858 roku ustanowiony regentem). Tom uzupełniają liczne ilustracje portretowe.