Sługa dwóch panów - program teatralny

Typ: Program teatralny Rok publikacji: 1969 Miejsce publikacji: Olsztyn-Elbląg Autor:
  • Goldoni, Carlo
Strony: 4 K. Sygnatura: DŻS - XV.6 - programy teatralne biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg - repertuar
  • Spektakl teatralny - 20 w.
  • Program teatralny - 20 w.
Data dodania: 29.08.2012

Premiera sztuki - 25 stycznia 1969 roku w . Reżyseria, adaptacja i scenografia - Krzysztof Pankiewicz. Program zawiera krótki tekst omawiający główne założenia komedii dell'arte oraz informację na temat samego dzieła. Komedia "Sługa dwóch panów" po raz pierwszy wystawiona została w Paryżu dnia 4 marca 1763 roku. Trzydzieści lat później, a dokładnie 15 kwietnia 1803 roku, w teatrze warszawskim prowadzonym wówczas przez Wojciecha Bogusławskiego odbyła się długo oczekiwana polska prapremiera sztuki z Alojzym Żółkowskim w roli głównej. Z czasem, ciesząca się dużą popularnością komedia Goldoniego, zaczęła być grana na scenach teatralnych wielu polskich miast m.in. w Poznaniu, Krakowie, Kaliszu i Gdańsku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak inscenizacja dokonana przez Leona Schillera, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych i twórcę idei polskiego teatru monumentalnego. Jej premiera odbyła się 27 stycznia 1927 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. W rolę Truffaldina wcielił się aktor Mariusz Maszyński, zaś scenografię stworzył Karol Frycz.

Hasła powiązane