Słoneczne Wieści nr 4 1997 Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej nr 23 - gazetka szkolna

Typ: DŻS Rok publikacji: 1997 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: [20] Sygnatura: DŻS - XI biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Elbląg - szkolnictwo - 20 w.
  • Gazetka szkolna - 20 w.
  • Wydawnictwa młodzieżowe - 20 w.
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Dąbrowskiej w Elblągu - historia
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Dąbrowskiej w Elblągu
Data dodania: 05.03.2020

Słoneczne Wieści to szkolna gazetka redagowana i wydawana około roku 1997 przez samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej nr 23 im. Marii Dąbrowskiej znajdującej się przy ulicy Słonecznej 14. Gazetki szkolne stanowią materiał historyczny (źródłowy) w ramach Dokumentów Życia Społecznego gromadzonych przez Bibliotekę Elbląską i eksponowanych poprzez nasz biblioteczny Wortal Historyczny. Słoneczne Wieści nr 4 z 1997 to jedna z dwóch posiadanych przez nas numerów, drugi znaleźć można w naszych zbiorach internetowych DLibry Słoneczne Wieści nr 7 z 1997 roku. Oba czasopisma przygotowano w kserowanej tonacji czarno-białej, tekstami pisanymi ręcznie, wszelka grafika - zdjęcia, obrazki, rysunki kserowano również. Brak jest paginacji czy informacji o nakładzie, nie wiemy także czy były to miesięczniki. Nietypowa jest stopka redakcyjna - tutaj pod nazwą "redaguje zespół" z imionami i nazwiskami twórców, znajdująca się na drugiej stronie, ale wkomponowano w nią spis treści egzemplarza oraz numer kolejny gazety. W obu przypadkach zadbano o wyrazistą stronę tytułową, część działów powtarza się, ale nie zawsze występują na tych samych stronach czasopisma. Na stronie 2 odnajdziemy rubrykę "Szkolne Echo", dotyczącą informacji z życia szkoły, przede wszystkim osiągnięć w zakresie wiedzy. W tym przypadku podsumowano konkursy szkolne i miejsca poszczególnych uczniów. W drugim czasopiśmie skupiono się na statystykach szkolnych - najlepsze klasy i najlepsi uczniowie pod względem osiągnięć naukowych oraz frekwencja zarówno ta pozytywna jak i ta negatywna. Inne stałe rubryki to - "Eko-rozrywka", "Amorek", "Strona z angielskim tekstem (English Page)", "Humor". Pozostałe działy pojawiają się jednostkowo - w tym numerze "Tradycje wigilijne", "Horoskop", "Strona historyczna" czy niewymieniane w stopce redakcyjnej - test pt.: "Czy jesteś nerwowy" lub "Moda na Sylwestrową noc". W numerze 7 znajdziemy artykuły - "Święta, Święta i po Świętach", quiz - "Czy znasz swoich nauczycieli?", wiadomości i aktualności muzyczne oraz mnóstwo rozrywek umysłowych.