Skolimowo majątek Skollmen – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Skolimowo, wieś w gminie Pasłęk
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

Do naszej bibliotecznej kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich lub dwujęzycznych map w zbiorze Dokumentów Życia Społecznego, na których widać majątki z zabytkowymi zabudowaniami znanych lub mniej znanych niemieckich rodów. Rodziny te pozostawiły po sobie pałace, dwory, parki, niestety do naszych czasów po okrutnych wojnach rzadko te zabytki widzimy w całości. Do tej kolekcji należy również, zdjęcie przedstawiające fragment mapy ze wsią Skolimowo (Skolimów) z widocznym na niej majątkiem Skolllmen. Skolimowo – osada położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk, przy drodze DW527. Osada wchodzi w skład sołectwa Rogajny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. W miejscowości znajdował się dwór, jednakże w katalogu zabytków, nie zarejestrowano dworu, choć o nim i parku dworskim z połowy XIX wieku, wspomniano, na fragmencie mapy dobrze widoczny. Do innych miejscowości z opisywanej kolekcji dotrzemy po słowach – „majątek”, „folwark” lub „zdjęcie mapy”.