Elbląska Biblioteka Cyfrowa Adres URL: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/dokument/skol-news-gazeta-proletaryacka-1992-gazetka-szkolna Tytuł: Skól News gazeta proletaryacka 1992 szkoły podstawowej nr 12 - gazetka szkolna Typ: DŻS Rok publikacji: 1991 Miejsce publikacji: Elbląg Strony: 12 Języki: pol Sygnatura: DŻS - XI Kategorie: Dokumenty Życia Społecznego Hasła przedmiotowe: Elbląg - szkolnictwo - 20 w. Gazetka szkolna - 20 w. Wydawnictwa młodzieżowe - 20 w. Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki - historia Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki Opis dokumentu: Ze wszystkich Dokumentów Życia Społecznego, w kategorii gazetka szkolna, znajdujących się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej. Najbardziej kolorowe i pracochłonne okazały się czasopisemka redagowane w Szkole Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki znajdującej się m. in. przy dawnej ulicy Małgorzaty Fornalskiej - działaczki polskiego ruchu robotniczego i organizatora walki z okupantem. Później w 1991 roku zmieniono nazwę ulicy na Wojciecha Zajchowskiego, który żył w latach 1915-1979, będąc działaczem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a następnie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Elblągu. Z tej szkoły posiadamy 4 numery czasopism z lat - 1992, 1994, 1995 oraz 1997. A więc swego rodzaju ciągłość, dzięki której możemy prześledzić fazy rozwoje tej gazety. Można je obejrzeć i zapoznać się z nimi (polecamy) na naszej stronie DLibra. Dzieci tworzące tę gazetkę wykorzystywały kolorowe ilustracje, wycinając je oraz podklejając strony pisemka. Niektóre materiały czarno-białe były odbijane i wklejane do materiałów redakcyjnych, przez to taki efekt końcowy posiadał więcej walorów artystycznych. Bardzo bogato ilustrowane, nabierając charakteru bardzo osobistego i zaangażowanego, inna sprawą były prawdziwe z życia wzięte teksty, pobrane z autentycznych zeszytów szkolnych uczniów. Ponadto, druki zawierały mnóstwo uczniowskiego humoru. W środku numeru znalazły się informacje ważne dla młodych ludzi - rady dla podrywaczy, czy encyklopedyczna wiedza na temat świętego Mikołaja. Uczniowie okazali się wrażliwi na potrzeby naturalnego środowiska, pojawiły się również wspomnienia z obchodów 74 rocznicy odzyskania niepodległości. Pisemko było paginowane (numerowane ręcznie), nie posiadało ceny oraz nakładu egzemplarzy (na pewno był mały, w końcu praktycznie tworzony był ręcznie). W tym egzemplarzu na końcu znajdowała się zmodyfikowana stopka redakcyjna (imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych), a nad nią zawiadomienie o wprowadzonej na pismo cenzurze przez Ciocię Marysię. Niewątpliwie ciekawostką jest stosowany w tym piśmie podtytuł - "gazeta proletaryacka" nawiązująca do "długowieczności" gazetki oraz związana z nim "CENZURA" Cioci Marysi. Dopiero numer z 1997 roku jest pozbawiony tego zabawnego w obecnych czasach podtytułu.