Sen nocy letniej (A Midsummer Night's Dream) - program teatralny

Typ: Program teatralny Rok publikacji: 1966 Miejsce publikacji: Olsztyn Autor:
  • Shakespeare, Wiliam
Strony: 93-103, [2] Sygnatura: DŻS - XV.6 - programy teatralne biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg - repertuar
  • Shakespeare, William (1564 - 1616)
  • Spektakl teatralny - 20 w.
  • Program teatralny - 20 w.
  • Elbląg - teatr - 20 w.
Data dodania: 16.11.2012

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie wystawił 19.05.1966 r. komedię Williama Shakespeare’a (1564-1616) "Sen nocy letniej" w przekładzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Reżyseria spektaklu – Jerzy Grzegorzewski. Sztuka opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i zakochanej w nim Heleny oraz króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii. Ojciec Hermii nie zgadza się na jej małżeństwo z Lizandrem. Zrozpaczeni kochankowie uciekają do lasu. W ślad za nimi podąża zazdrosny o Hermię Demetriusz i zrozpaczona z miłości Helena. W historię mieszają się też leśne duchy, a szczególnie ważną postacią jest duch Puk. Opowieść kończy się dobrze, a szczęśliwe pary wracają do Aten. Wszystko co się przydarzyło bohaterom - było jak "letni sen", a nie jawa.