Scottish Memorials in Marienwerder Cathedral in Pomesania

Typ: Artykuł Rok publikacji: 1930 Miejsce publikacji: b.m. Autor:
  • Simpson, Douglas
Strony: S. 327-336 Sygnatura: IV.9 Kwidzyn biblioteka cyfrowa link Języki: eng Hasła kluczowe:
  • Kwidzyn - katedra - historia
  • Zabytki kościelne
  • Architektura sakralna
Data dodania: 16.03.2010

Nadbitka z : „Proceedings of the Society of Antiquaries of Scotland”, 12 May 1930, S. 327-336. Rozprawa na temat zabytków kwidzyńskiej katedry, będących pamiątkami po bytności w tym mieście Szkotów. Wielu z nich osiedliło się w Prusach w XVI, XVII i XVIII wieku. W 1596 r. władze kwidzyńskie wydały ustawę skierowaną przeciw szkockim kupcom handlującym wełną, których dobrze prosperujące interesy wzbudzały zazdrość miejscowych. Z przebywających w mieście 8 Szkotów pozostało ich jedynie 4. Ufundowane przez mieszkańców szkockiego pochodzenia elementy wnętrza katedry to mi.in.: konfesjonał Barbary Blackhall oraz naścienne epitafium brygadiera Thomasa Frasera.