Schul-Ordnung vor die Churfürstl. Braunschweig - Lüneburgische Lande […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1738 Miejsce publikacji: Goettingen Autor:
  • Gesner, Johann Matthias
Strony: [ 12 ]; 232 Sygnatura: 91645 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Pedagogika - 18 w.
  • Księstwo Brunszwik-Lüneburg - edukacja - 18 w.
  • Księstwo Brunszwik-Lüneburg - metody nauczania - 18 w.
  • Księstwo Brunszwik-Lüneburg - regulamin szkolny - 18 w.
  • Gesner, Johann Matthias (1691-1761)
Data dodania: 02.04.2020

Dokument wydany w 1738 roku w Göttingen zawierający zbiór usystematyzowany metod nauczania i form pracy oraz szeroko pojętego porządku szkolnego na terenie Księstwa Brunszwik-Lüneburg (niem. Herzogtum Braunschweig-Lüneburg) - państwa powstałego w końcu XII wieku, wchodzącego w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Autorem opracowania jest Johann Matthias Gesner (1691-1761) - niemiecki pedagog, filolog literatury klasycznej i bibliotekarz. Niniejszy materiał opublikowany na polecenie króla Jerzego II Hanowerskiego (1683-1760) zawiera m.in. szczegółowy opis treści nauczania, zakresu przedmiotowego procesów kształcenia, metod nauczania, form pracy, celów i zadań pracy dydaktyczno-wychowawczej, zasad porządku i dyscypliny szkolnej, praw, obowiązków i zadań nauczycieli, rodziców, opiekunów oraz postanowienia dotyczące placówki seminarium filologicznego na uniwersytecie w Getyndze. (była to pierwsza instytucja tego rodzaju i stała się wzorem dla wszystkich późniejszych seminariów filologicznych). Nadrzędnym celem niniejszych regulacji miało być ustalenie standardu kształcenia uniwersyteckiego oraz powszechnej jednorodności w nauczaniu i w następstwie tego zagwarantowanie jednakowego poziomu wykształcenia wszystkich uczniów przy rekrutacji na uniwersytet.