Schafft anständige Kerle! Zeitlose Gedanken

Typ: Książka Rok publikacji: 1938 Miejsce publikacji: Berlin,Leipzig Autor:
  • Kühn, Erich
Strony: 170; [ 6 ] Sygnatura: KD.20511 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Republika Weimarska
  • III Rzesza
  • Narodowy socjalizm
  • Ideologia narodowego socjalizmu
  • Proza użytkowa
  • Kühn, Erich (1878-1938)
Data dodania: 27.02.2024

Schafft anständige Kerle! Zeitlose Gedanken (Berlin, Lipsk; 1938) - publikacja zawierająca 48 krótkich esejów w opracowaniu niemieckiego pisarza, dziennikarza i publicysty Ericha Kühna (1878-1938). Autor należał do popularnych antydemokratycznych i antysemickich propagandystów i dziennikarzy pierwszych lat Republiki Weimarskiej. Na przykład w lutym 1920 roku Kühn oskarżał rząd o niewolniczą moralność wobec zwycięskich mocarstw w  świetle Traktatu Wersalskiego. Twierdził, że cele wroga są zbieżne z zamierzeniami rasy żydowskiej, która w swym dążeniu do władzy głosi tę właśnie niewolniczą moralność, z której wynika współczesna anarchia i upadek społeczny. Wzywał swoich rodaków, aby zostawili za sobą psią moralność niewolników i zastosowali najsurowszą moralność panów przeciwko wrogom ludu. Pomimo różnic politycznych z niemieckimi nacjonalistami, Kühn pracował także jako mówca propagandowy podczas wydarzeń związanych z kampanią wyborczą niemieckich nacjonalistów. Niniejsza publikacja napisana w duchu narodowego socjalizmu została przychylnie i z uznaniem przyjęta przez władze i członków NSDAP, choć nie brak w niej również krytycznych uwag wobec tamtych czasów. Znajdujący się na początku książki cytat „Schafft Charaktere !, Schafft anständige Kerle !” (pol. „Twórz postacie! Twórz porządnych facetów!”) pochodzi z mowy wygłoszonej w Hamburgu przez Hermanna Göringa. W przedmowie Kühn nawiązując do w/w cytatu pisze : .. .Siła i trwałość każdego… państwa opiera się na liczbie wewnętrznie wolnych ludzi, przyzwoitych ludzi, którzy dobrowolnie w pełni je wspierają i dla niego pracują…Być może wyrażone tutaj myśli pomogą zrealizować zapotrzebowanie Göringa na postacie i przyzwoitych facetów…”.