Sąpy majątek Sumpf wcześniejszy fragment – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XIX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS – fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Sąpy, wieś w gminie Młynary
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 18.04.2020

Do posiadanej przez Bibliotekę Elbląską, kolekcji zdjęć z fragmentami niemieckich oraz dwujęzycznych map w zbiorze Dokumentów Życia Społecznego. Na których widać dawne majątki, obecnych w historii niemieckich rodów. Były to przeważnie dwory, rzadziej pałace z zabytkowymi zabudowaniami (folwarcznymi) oraz parkami. W dzisiejszych czasach, są odbudowywane, ale częściej popadły w ruinę i zapomnienie. W ramach kolekcji egzystują dwa zdjęcia przedstawiające wieś Sąpy z majątkiem (dworem) Sumpf. Nazwa pochodzi prawdopodobnie, od słowa "sapy", co znaczy mokre ziemie. Obecnie jest to osada w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Młynary. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego, stąd nasze zainteresowanie tą miejscowością. Wieś położona jest w północnej części naszego województwa, w odległości około 4 km na południe od Młynar, przy drodze wojewódzkiej nr 505. O dworze wiemy, ze wspomnień Alexandra zu Dohna-Schlobittena. W rejestrze zabytków istnieje adnotacja o Olszówce (części wsi Sąpy), gdzie istniały XVIII wieczne dwór i park. Inne opisy zabytków z opisywanej kolekcji, można odszukać po wpisaniu słów do Wortala Historycznego biblioteki – „folwark”, „majątek”, „zdjęcie mapy”.