Druk zawiera dzieła medyczne Rudolfa Augustina Vogla (1724-1774), profesora medycyny na uniwersytecie w Getyndze oraz osobistego lekarza Jerzego III Hanowerskiego. W skład tomu wchodzi dziewięć prac poprzedzonych odautorskim wstępem prezentującym skrótowo tematykę każdej z nich. Poszczególne dzieła wydzielone zostały stronami tytułowymi, wszystkie uporządkowane są według tego samego schematu: podzielone na paragrafy z numeracją łacińską, zaopatrzone w przypisy dolne. Zawartość tomu:
I Rozprawa o gardle i tworzeniu się głosu.
II Podstawowe uwagi o eksperymentach chemicznych mających ukazać związek między zmianą masy ciał wskutek działania ognia. Autor dzieli się własnymi obserwacjami, według których tylko ołów okazał się cięższy po podgrzaniu, a w przypadku pozostałych metali nie odnotował zmiany.
III Rozprawa o szczególnym znaczeniu metody venae sectio w konkretnych przypadkach chorobowych. Autor, idąc po linii Galena, opowiada się za upuszczaniem i oczyszczaniem krwi, wypunktowując te schorzenia, w których zauważalna jest szczególna skuteczność.
IV Rozprawa o bezsensowności poszukiwania lekarstw uniwersalnych, w której autor zaznacza, że już udowodniono fałszywość antycznej teorii panaceum.
V Rozprawa o działaniach chemicznych na szkle antymonowym.
VI Uwagi dodatkowe o zastosowaniu wymiotów w leczeniu chorób. Autor wymienia szereg chorób, w przypadku których działanie wymiotne powodowało polepszenie stanu pacjenta.
VII O stanie roślin, o których mówi się, że śpią w nocy. Autor analizuje te rodzaje roślin, które zmieniają się podczas nocy, szczególnie pod kątem ich późniejszego rozwoju, zachowania pewnych funkcji życiowych oraz korzyści, jakie stąd płyną, zarówno botaniczne, jak medyczne.
VIII O soli uspokajającej Homberga. O jej pozyskiwaniu, możliwym występowaniu w naturze (soli morskiej, roślinach).
IX Uwagi krytyczne odnośnie do chorób nieuleczalnych. Autor odnosi się bezpośrednio do dzieła Liber morbum incurabilium - Brunona Seidela (ok. 1530 – 1591), twierdząc, że jest to niewystarczające oraz że należy zwrócić uwagę na to, z jakich powodów kuracja może nie działać oraz sporządzić swego rodzaju hierarchię priorytetów. W rozdziale autor podejmuje temat m.in. zmian rakowych.