Rudolf Mękicki prekursor polskiego ekslibrisu numizmatycznego – album

Typ: DŻS Rok publikacji: 1992 Miejsce publikacji: Kraków Illustracje: 7 ekslibrisów Strony: 12 K. Sygnatura: DŻS - Exlibrisy biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Znaki własnościowe
  • Ekslibrisy - tematyka
  • Numizmatyka - ekslibrisy
  • Mękicki, Rudolf (1887-1942)
  • Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Krakowie - wydawnictwa
Data dodania: 05.07.2013

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Krakowie wydał album z nowej serii: Biblioteki Ekslibrisu XX wieku, 1. Album zawiera krótki wstęp o pasji numizmatycznej Rudolfa Mękickiego (1887-1942) opracowany przez Władysława Gębczyka oraz spis ekslibrisów wraz z wklejonymi odbitkami artysty (7 eksponatów). W dokumencie znajdziemy m.in. znak własnościowy biblioteki numizmatycznej „Biblioteca Numismatica” wykonany dla lwowskiego kolekcjonera, żydowskiego pochodzenia – Maksymiliana Goldsteina czy ekslibris własny – dla prywatnego księgozbioru (widoczny jest portret autora jako rycerz,  ubrany w pancerz i szyszak na głowie, na tle misternie wykonanej plecionki).