Rozbity dzban (Der zerbrochene Krug) - program teatralny

Typ: Program teatralny Rok publikacji: 1964 Miejsce publikacji: Ostróda Autor:
  • Kleist, Heinrich
Strony: 85-91, [1] Sygnatura: DŻS - XV.6 - programy teatralne biblioteka cyfrowa link Języki: pol Hasła kluczowe:
  • Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn-Elbląg - repertuar
  • Spektakl teatralny - 20 w.
  • Program teatralny - 20 w.
Data dodania: 14.11.2012

Teatr im. Stefana Jaracza w Olszyn-Elbląg wystawił 16.05.1964 r. na deskach Teatru w Ostródzie komedię niemieckiego poety i dramatopisarza Heinricha von Kleista (1777-1811) pt.: ”Rozbity dzban”. Sztuka zawiera wątek psychologiczny oraz satyrę, którą można przypisać do każdych czasów. Rzecz się dzieje w niderlandzkiej wiosce w pobliżu Utrechtu i dotyczy rozprawy sądowej w błahej sprawie - tytułowego rozbitego dzbana. Powikłana, niemal groteskowa akcja odsłania ludzkie stosunki panujące w lokalnej społeczności - obłudę, demoralizację władzy i uległość wobec niej. Przekład Zbigniewa Krawczyńskiego. Reżyseria – Tadeusz Żuchniewski, scenografia – Janusz Adam Krassowski.