Robert Woods Versuch über das Originalgenie des Homers

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1773 Miejsce publikacji: Frankfurt am Mayn Autor:
  • Wood, Robert
Illustracje: 4 Strony: 28; 314; [ 2 ] Sygnatura: 91659 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Pisarze i poeci starożytnej Grecji - Homer
  • Literatura angielska - życie i twórczość Homera - przekład niemieckojęzyczny - 18 w.
  • Wood, Robert (1716 lub 1717 – 1771)
Data dodania: 11.09.2019

Wydany w 1773 roku we Frankfurcie nad Menem niemieckojęzyczny przekład Eseju na temat pierwotnego geniuszu Homera (ang. An Essay on the Original Genius of Homer) autorstwa Roberta Wooda (1716 lub 1717 - 1771) - brytyjskiego podróżnika, archeologa, podsekretarza stanu i parlamentarzysty. Dokument jest zapisem osobistych refleksji autora nad fenomenem Homera, jego życiem, erudycją oraz cechami charakterystycznymi i specyfiką jego twórczości. Homer (stgr.Ὅμηρος, Hómēros, gr.Όμηρος) był żyjącym w VIII wieku p.n.e. greckim pieśniarzem wędrownym, epikiem, śpiewakiem i recytatorem, po dzień dzisiejszy uważanym za ojca poezji epickiej. W materiale Wood wysuwa tezę, jakoby Homer miał być niepiśmiennym twórcą pieśni przeznaczonych do przekazywania ustnego ponieważ pismo za czasów Homera miało być nieznane. Publikacja wyznaczyła nowy etap w badaniach nad fenomenem Homera, równocześnie wspomagając działania w kierunku eksploracji starożytnych miejsc na terenach Grecji. W zbiorach Biblioteki Elbląskiej znajduje się również wydane w 1778 roku uzupełnienie do niniejszej publikacji opatrzone syg. 91660. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. 91659-91660.