Reliquiae manuscriptorum omnis aevi diplomatum ac monumentorum ineditorum adhuc. Tomo VII. [...] Io. Petri de Ludewig[...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1726 Miejsce publikacji: Francofurti,Lipsiae Autor:
  • Ludewig, Johann Peter von
Illustracje: 7 Strony: [ 2 ]; 72; 608 Sygnatura: SD.XVIII.1614.7 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historia
  • Źródła historyczne
  • Numizmatyka
  • Fryderyk II (1194-1250)
  • Ludewig, Johann Peter von (1668-1743)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 02.08.2023

Opis dokumentu

Siódmy z dwunastu tomów dzieła zbierającego rękopiśmienne, dotąd niepublikowane listy i dokumenty „wszystkich wieków”. Samo dzieło podzielone jest na siedem rozdziałów, a w nich znajdują się: zbiór dokumentów Ludwika Brandenburskiego z lat 1330 – 1345; pisma o kodeksie prawa normandzkiego [prawdopodobnie chodzi o Wielką Księgę Prawa Zwyczajowego Normandii]; Komentarz do praw normandzkich, niemieckich i saksońskich, wykazujący zbieżności między nimi; Dokumenty pochodzące z miasta Halberstadt, od roku 911 do 1400; Kapitulacja Fryderyka II, z roku 1232, oraz wydana przez niego Złota Bulla [w samym dziele mowa jest już jedynie o bulli]. Pod koniec tej części zamieszczona została ilustracja przedstawiająca awers i rewers monety z tamtego czasu, a następnie szerokie omówienie dokumentu, w tym konkretnych sformułowań; Uwagi o wizerunku Dwugłowy Orła brandenburskiego, od którego wziął początek herb cesarski [w dziele oznaczone jako Dodatek]; Syllabus monet brandenburskich, gdzie zamieszczono siedem pełno stronicowych miedziorytów z kolekcjami monet oraz omówieniem każdej z nich [w dziele oznaczone jako Dodatek II]. Kolekcję źródeł poprzedza obszerny wstęp Ludewiga, w którym zostają wymienione poszczególne dokumenty oraz – jak zaznaczono na stronie tytułowej – omówione i objaśnione ich miejsce „w historii świeckiej i świętej” oraz znaczenie dla badań nad prawem publicznym, feudalnym, prywatnym, prowincjonalnym i kościelnym. Tak we wstępie, jak i we wszystkich rozdziałach, na marginesach umieszczono hasła kluczowe.