Reliquiae manuscriptorum omnis aevi diplomatum ac monumentorum ineditorum adhuc. Tomo VI. [...] Cum praefatione ac recensione monumentorum singulari Io. Petri de Ludewig [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1724 Miejsce publikacji: Francofurti,Lipsiae Autor:
  • Ludewig, Johann Peter von
Illustracje: 1 Strony: [ 2 ]; 28; 648 Sygnatura: SD.XVIII.1614.6 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Historia
  • Źródła historyczne
  • Ludewig, Johann Peter von (1668-1743)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 02.08.2023

Opis dokumentu

Szósty z dwunastu tomów dzieła zbierającego rękopiśmienne, dotąd niepublikowane listy i dokumenty „wszystkich wieków”. Szczególną uwagę zwraca alegoryczna ilustracja miedziorytowa przedstawiająca bibliotekę zapełnioną księgami opatrzonymi pieczęciami, na pierwszym planie znajduje się dwoje dzieci, a za nimi kobieta trzymająca w jednej dłoni kaduceusz, a w drugiej lusterko, którym odbija promienie słoneczne w kierunku otwartej księgi, a stamtąd promień pada na kawałek drewna trzymany przez jedno z dzieci, zapalając na nim pochodnię. Dziecko to trzyma otwartą księgę, na której widnieje dwugłowy orzeł – godło Świętego Cesarstw Rzymskiego. Podobna, o wiele bardziej uproszczona, ilustracja pojawia się na następnej stronie tytułowej. Samo dzieło podzielone jest na sześć rozdziałów, a w nich zawarte są: Zbiór dokumentów i listów z ziem czeskich i śląskich; Tajna korespondencja między Francją a Palatynatem Reńskim; Diarium belli Hussitici kanclerza królewskiego Laurentiusa von Brezova (Vavřinec z Březové) z lat 1414 – 1422; Różne dokumenty dotyczące spraw polskich (tu: sprawa Kurlandii), węgierskich, moskiewskich i innych; Zbiór dokumentów cysterskich z Gryszowa (Grüssau) na Śląsku, pochodzących z lat 1240 - 1399; Indeks nazw własnych pochodzących z tomów V i VI oraz indeks rzeczowy z tychże tomów. Kolekcję źródeł poprzedza wstęp Ludewiga omawiający teksty zebrane w każdym rozdziale, w tym także wyjaśniający kwestie nazewnictwa łacińskiego. Tak we wstępie, jak i we wszystkich rozdziałach, na marginesach umieszczono hasła kluczowe.