Reise durch einige westlichen und südlichen Provinzen Englands von Dr. G.F.A. Wendeborn. Erster Band

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1793 Miejsce publikacji: Hamburg Autor:
  • Wanderborn, Gebhard Friedrich August
Strony: [ 16 ]; 344 Sygnatura: 92356 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Literatura podróżnicza - 18 w.
  • Anglia - relacja z podróży - 18 w.
  • Anglia - 18 w.
  • Wanderborn, Gebhard Friedrich August (1742-1811)
Data dodania: 18.09.2020

Reise durch einige westlichen und südlichen Provinzen Englands - wydany w 1793 roku w Hamburgu pierwszy tom opisu podróży po niektórych zachodnich i południowych prowincjach Anglii autorstwa Gebharda Friedricha Augusta Wanderborna (1742-1811) - niemieckiego pastora, kaznodziei i historyka sztuki. Relacja przedstawiona w formie dziesięciu listów jest opisem XVIII-wiecznej rzeczywistości kulturowej, społecznej, gospodarczej, politycznej i obyczajowej Anglii oraz jej mieszkańców. W dokumencie znajdujemy m.in. opisy dzielnic Londynu (Kensington, Hammersmith, Hounslow), działalności ulicznych opryszków, charakteru i zwyczajów Anglików, sławnych angielskich śniadań, malowniczych krajobrazów i osobliwości hrabstw Wilhskire, Berkshire, Somerset oraz znajdujących się w tych okolicach miast: m.in. Bath (miejscowości położonej w dolinie rzeki Avon w miejscu, gdzie występowały naturalne wody geotermalne), Salisbury, Bristol; opis pochodzącej z epok neolitu i brązu, jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych Stonehenge etc.