R[einholdi] Heidenstenii Solescii [...] Cancellarius Sive De dignitate et officio Cancellarij Regni Poloniae ad [...] Laurentium

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1610 Miejsce publikacji: Brunsbergae Autor:
  • Heidenstein, Reinhold
Strony: [22] K. Sygnatura: Pol.7.II.875 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Heidenstein, Reinhold (1533-1620)
  • Polska - historia - źródła - 17 w.
  • Polska - administracja - 17 w.
  • Kancelaria Królestwa Polskiego - obowiązki
Data dodania: 04.12.2013

Druk o godności i obowiązkach kancelarii Królestwa Polskiego autorstwa Reinholda Heidensteina (1535-1620) – polskiego historyka, sekretarza królewskiego Stefana Batorego, następnie Zygmunta III. Autor wielu dzieł historycznych i prawniczych, z których na szczególną uwagę zasługują: pamiętniki o wojnie moskiewskiej, życie Jana Zamoyskiego, projekt prawa spadkowego i przewodu prawnego dla Prus Królewskich (obowiązywał do zaborów) etc. Wszystkie jego prace pisane w języku łacińskim oparte na bogatym materiale źródłowym przedstawiają dużą wartość naukową - zawierają szczegółowy opis faktów i wydarzeń. Oprawa druku – biały pergamin (oprawa z japem); okładzina - tektura; krawędzie – nakrapiane; niewielkie deformacje; niewielkie zagniecenia, ubytki lub przedarcia; niewielkie ubytki spowodowane przez owady. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”. Druk współoprawny (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.872- Pol.7.II.875.