Reglement zur Feuer-Societät für das platte Land in West-Preussen

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1785 Miejsce publikacji: Berlin Strony: 12 s. Sygnatura: Pol.8.III.2460 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fryderyk II Hohenzollern (1712-1786), król Prus
  • Rozporządzenia królewskie
  • Towarzystwo ubezpieczeń od ognia w Prusach
  • Ubezpieczenia pożarowe - 18 w.
  • Prusy - ubezpieczenia - 18 w.
Data dodania: 12.02.2018

Regulacje prawne  sygnowane przez króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego  z 1785 roku, zgromadzone w 1-42 paragrafach, określające reguły i zasady działania towarzystwa ogniowego dla obywateli ziemiańskich (prowincji wiejskich) Prus Zachodnich. Towarzystwo miało charakter zakładu publiczno-prawnego, założonego i administrowanego przez państwo, obejmującego swoim zakresem jak największą grupę ludności. Powyższe regulacje należy uznać za początki, podwaliny procesu kształtowania się ubezpieczeń obowiązkowych i ochrony z tym związanej. Przepisy akcentowały i nadawały obowiązek ubezpieczania budynków, budowli, (posiadłości) od pożarów, przewidując jednocześnie pewną grupę wyłączenia z ubezpieczenia i ochrony m.in. huty szkła, smolarnie, szmelcarnie, lniarnie czy popielarnie,  jako najbardziej zagrożone niebezpieczeństwem pożaru. Określały warunki, zasady i sposoby podlegania ochronie i udzielania ochrony ubezpieczeniowej. Wszystkie ukazujące się dokumenty sygnowane pieczęcią królewską, w powielanych kopiach zastępowano skrótem „L.S” [łac. loco sigilli] - napisem potwierdzającym opatrzenie ich oryginałów pieczęciami, tak taż jest w tym przypadku. Dodatkowo tekst potwierdzili urzędnicy: Blumenthal oraz Gaudi. Typ oprawy (materiał): papier, obleczenie – niebieskie, krawędzie - przycięte. Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.2457-Pol.8.III.2491.