Reglement, die Regulirung der Abgaben von dem Mahlwerk der erblichen und andern Mühlen, in denen zu den Königlichen Domainen gehörigen Städten und Aemtern, auch denen zur Cameral=Verwaltung [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1788 Miejsce publikacji: Marienwerder Strony: [2] K. Sygnatura: Pol.8.III.2467 biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fryderyk II Hohenzollern (1712-1786), król Prus
  • Fryderyk III Hohenzollern (1770-1840)
  • Prusy - prawo - 18 w.
  • Podatki
  • Młyny - przepisy
  • Rozporządzenia królewskie
Data dodania: 08.02.2018

Przepisy prawne regulujące sposób i zasady opodatkowania i opłat od młynowni i młynów należnych miastom i  urzędom  wchodzących w skład dóbr królewskich jak również dóbr kościelnych na terenie Prus Zachodnich i sieci dystryktów, opublikowane w Berlinie 24.12.1788 r. z rozkazu króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. Wprowadzenie powyższych regulacji związane było ze zbyt małą (według oceny organów państwowych) wielkością wpływów z tytułu szeroko pojętego młynarstwa i działalności z tym związanej oraz brakiem prawidłowych, jasnych i jednorodnych przepisów w tym zakresie. Na końcu tekstu skrót „L.S” [łac. loco sigilli] - napis potwierdzający opatrzenie oryginałów pieczęciami królewskimi. Dokument zatwierdzony również przez urzędników Carmera i Gaudiego. Typ oprawy (materiał): papier, obleczenie – niebieskie, krawędzie - przycięte. Format bibliograficzny: 2. W 2012 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków XVIII w. Biblioteki Elbląskiej”. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.2457-Pol.8.III.2491.