Regia Sarmatiae Principum Pinacotheca Sive Historia...

Typ: Rękopis Rok publikacji: 1732 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Seyler, Georg Daniel
Strony: [2] K. druku + [45] K. rękopisu Sygnatura: ME/71/HS biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
  • Elbląg - szkolnictwo - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie
  • Sztuka teatralna - 18 w.
  • Rękopisy łacińskie - 18 w.
Data dodania: 14.09.2015

Rękopis sztuki teatralnej Georga Daniela Seylera (1686-1745) profesora i prorektora Gimnazjum Elbląskiego, historyka, pedagoga i pisarza, napisanej dla teatru szkolnego. Widowisko teatralne o historii książąt królewskich wystawione 16.10.1732 r. na uroczystości enkaniów. [Święto enkanii było uroczystym dniem w Gimnazjum, obchodzonym na pamiątkę wybudowania i poświęcenia budynku Gimnazjum w 1599 r. Obchodzono je zawsze w ostatni czwartek przed Adwentem]. Do rękopisu dołączone zaproszenie drukowane w Elblągu, w oficynie Preussów, umieszczone na początku sztuki (karta trzecia i czwarta). Karta pierwsza z datą 1732 ; karta duga - tytuł: "L.D.B.V. Regia Sarmatiae Principum..." ; karta 3-4 stanowi drukowane zaproszenie, wykaz uczniów występujących w sztuce oraz przypisane im role (m.in. George Ritter, Jacob Bold, Christian Raabe, Christian Sendel, Dawid Laurentz, Heinrich Hopp, Isaac Richter i in.). Sztuka składa się z prologu, chórów (I-VIII) oraz epilogu. Tekst w języku łacińskim i niemieckim. Brak paginacji. Rękopis na papierze czerpanym; oprawa tekturowa; okładki klejone brązowym, czarno nakrapianym papierem; krawędzie - barwione (nakrapiane). Pieczęć Miejskiej Biblioteki (Stadt Bücherei Elbing). Wymiary: 34 x 21 cm.  Rękopis pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.