Rector et consilivm Academiae Vitembergensis pvblicvm

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1722 Miejsce publikacji: [s.l.] Strony: 3 Sygnatura: Pol.8.III.733 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Wittemberga (uniwersytet), studenci, dekrety - 18 w.
  • August II Mocny (1670–1733; król Polski)
  • Leipziger, Gottlob Hieronymus von (1677–1737)
  • Höltzel, Johann Christoph
Data dodania: 09.12.2019

Ogłoszenie po łacinie wydane przez rektora i radę Uniwersytetu w Wittemberdze wzywające studentów do niezakłócania ciszy nocnej oraz do nienaruszania porządku w kościołach. W tym kontekście do wiadomości wszystkich przedrukowują niemieckojęzyczny dekret elektora saskiego Fryderyka Augusta I (wówczas również króla polskiego Augusta II Mocnego) dotyczący niepokojów wszczynanych przez studentów nocami, które zagrażają bezpieczeństwu publicznemu i prywatnemu oraz o powodowanie nieporządku w kościołach np. przez siadanie w ławkach przeznaczonych dla kobiet. Dekret grozi, że winni tych wykroczeń będą relegowani z uniwerstytetu z zakazem uzyskania w przyszłości beneficjów świeckich i duchownych. Dekret jest datowany na 29 listopada 1722 i został podpisany przez Gottloba Hieronymusa von Leipziger oraz Johanna Christopha Höltzla, urzędników saskich. Następnie po łacinie zachęta do zapoznania się z tekstem dekretu i powstrzymania się od potępianych zachowań. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651- Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.