Rector et Consilium Academiae Wittenbergensis Publicum

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1709 Miejsce publikacji: Wittenberga Strony: [ 1 ] Sygnatura: Pol.8.III.718 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Pismo ulotne - 18 w.
  • Wittemberga (uniwersytet) - 18 w.
  • Zarządzenie policyjne
  • August III Sas (1696–1763)
  • Jan Wilhelm II Wittelsbach (1658-1716)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 17.12.2019

Opis dokumentu

Pismo rektora Uniwersytetu w Wittemberdze (ówcześnie tytuł ten nosił August III Sas) i rady szkolnej z 1709 roku w formie ulotnego druku-obwieszczenia odnoszącego się do zarządzenia policyjnego z Drezna, którego “wystawcą” (autorem) był Jan Wilhelm II Wittelsbach (1658-1716) - książę Palatynatu-Neuburg, Jülich i Berg i elektor Palatynatu Reńskiego. Mowa w nim o tym, że wszyscy studenci Uniwersytetu w Wittenberdze, którzy będą wszczynać bójki i dopuszczać się chuligańskich wybryków, szczególnie nocą na ulicach, podlegają karze określonej w wilkierzu miejskim. Zakazuje się zaczepiania wartowników na murach oraz gromadzenia się pod karą wydalenia i banicji. Zarządza się także, że studenci rzucający obelgi lub biorący udział w bójkach, podlegają karze więzienia do czasu zajęcia się sprawą przez inkwizycję oraz sąd ziemski. Zobowiązano także profesorów uczelni do zgłaszania najdrobniejszych ekscesów odpowiednim władzom (Zarządzenie z dnia 7 sierpnia 1691 r. w Dreźnie). Rektor wzywa całą społeczność miasta do posłuszeństwa tym nakazom. W druku podkreśla się trudne położenie kraju - polityczny zamęt i niezgodę, którą podsycają emocje. Podkreśla, że spory powinno się rozwiązywać nie mieczem, ale znajomością prawa, za którym stoi religijna moralność i sprawiedliwość. Stąd wezwanie do posłuszeństwa autorytetowi władzy (nawet kosztem prywatnego dobra), gdyż z nieposłuszczeńtwa właśnie rodzi się zamęt i konflikty tak w mieście, jak i poza nim. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.III.651 -Pol.8.III.744.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.