Qvid de morte philosophica statvendum sit ostensurus ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva D. XX. Sept. MDCCLXVIII [...] celebranda [...] invitat Ioannes Lange [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1768 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4725 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Elbląg - historia - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Filozofia
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 13.12.2019

Druk okolicznościowy związany ze świętem obchodzonym w Gimnazjum Elbląskim w dniu 20 września 1768 roku. Składa się z zaproszenia i mowy wygłoszonej przez rektora, Johanna Lange (1706 - 1781), na temat głoszonej przez filozofów, począwszy od Pitagorasa, potrzeby pogodzenia się ze śmiercią. Autor przywołuje również analogie pomiędzy pitagorejskim a chrześcijańskim podejściem do śmierci. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.