Quaestio politica an mendici in republica sint tolerandi ?

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1699 Miejsce publikacji: Regiomonti Autorzy:
  • Hoynovius, Daniel
  • Pantzer, Wilhelm Christian
Strony: [14] K. Sygnatura: Pol.7.II.1822 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Hoynovius, Daniel (1667-1700)
  • Boltz, Johann Christoph (1652-1713)
  • Żebractwo
  • Polityka - 17 w.
Data dodania: 27.02.2014

Rozprawa z zakresu polityki, dotyczyła rozważań nad pytaniem: czy żebractwo może być tolerowane? Debata miała miejsce na Uniwersytecie w Królewcu (listopad 1699 r.), wygłoszona przez studenta Wilhelma Christiana Pantzera. Opiekunem - promotorem pracy byłprofesorDaniel Hoynovius (1667-1700). Za stroną tytułową dedykacja dla Johanna Christopha Boltza (1652-1713). W tekście ozdobny inicjał oraz winieta. Na końcu druku wiersze i gratulacje dla Pantzera skierowali: M. Laurentius Weger, M. Christianus Langhansen, M. Daniel Hoynovius,Ernstus Henricus Pantzer, Vladislaus Henricus Gensichen, Gebhardus Fridericus Gensichen, Arnoldus Henricus Sahme, Reinholdus Stürmer. Druk współoprawny z innymi tekstami (klocek introligatorski), sygn. Pol.7.II.1798-Pol.7.II.1836. Pieczątki: 7, 10, 11. Dawne sygnatury: H.5. Misc.3. Zewnętrzne oznaczenia: NS. Typ oprawy – półpłótno; obleczenie – czarny marmurek; okładzina – tektura; krawędzie przycięte - druki różnej wielkości; niewielkie deformacje; średnie zabrudzenia; średnie zacieki/ zaplamienia; średni stopień zainfekowania mikroorganizmami. W 2010 r. druk poddano konserwacji zachowawczej w ramach projektu „Konserwacja zachowawcza druków XV-XVII w. Biblioteki Elbląskiej”.