Q.D.B.V. Analecta qvaedam ad ordinis Teutonici in Prvssia Hospitalariorum historiam suggerit, insimvl ad Gymnasii Drvsici encaenia d. 28. Novembr. A. R. S. 1743 more horisqve consvetis rite concelebranda inclvtvm reip. Elbing. magistratvm [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1743 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Seyler, Georg Daniel
Strony: 20 Sygnatura: Pol.8.II.1197 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - encenia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - sztuki teatralne - 18 w.
  • Historia Zakonu Krzyżackiego - komturzy elbląscy
  • Seyler, Georg Daniel (1686-1745)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 10.12.2019

Opis dokumentu

Druk związany z obchodami enceniów Gimnazjum Elbląskiego 28 listopada 1743 r. W pierwszej części skrót ze sztuki teatralnej przedstawionej przez uczniów (ich imiona są wymienione), której głównym tematem były dwie drogi życia, droga cnoty i droga występku symbolizowana przez literę Y („literę pitagorejską”). Przedstawienie składało się z prologu, w którym uczeń  Johann Christoph Zimmerman witał gości oraz przedstawił plan przedstawienia, aktu pierwszego, w którym Georg Ephrem Thomas przedstawiał zachętę do cnotliwego życia nawiązując do popularnego w Europie nowożytnej późnoantycznego tekstu Tablica Kebesa, kolejni uczniowie mówili o sposobie wyboru najlepszego sposobu życia oraz wyjaśniali źródła symboliki litery pitagorejskiej. Akt drugi przedstawiał słynną antyczną anekdotę o Herkulesie na rozstaju dróg, a w kolejnych scenach uczniowie recytowali związane z tematem wiersze, najpierw po łacinie, następnie po niemiecku, a w ostatniej scenie aktu jeden z uczniów porównywał klasyczne obrazy dwóch dróg życia z podobną koncepcją chrześcijanską. W akcie trzecim zaś uczniowie wyrażali dziękczynienie, że nauka, którą pobierają w gimnazjum, dzięki wsparciu magistratu elbląskiego, uczy ich wybierać odpowiednią drogę życia prowadzącą do nieba. W drugiej części zwięzły zbiór informacji o historii Zakonu Krzyżackiego, chronologiczna lista komturów elbląskich z krótkim komentarzem historycznym i cytatami ze źródeł w języku łacińskim i niemieckim.Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1195-Pol.8.II.1199.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.