Q. D. B. V. Sal Scholasticus ex Marc. IX, 50 delineatus cum ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva d. VII Sept. a. MDCCXLVII horis a IX. matut. celebranda incluti Reipublicae Proceres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1747 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: 12 Sygnatura: Pol.8.II.4684 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Elbląg - historia - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 11.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa Johanna Langego (rektora gimnazjum) wygłoszona w Gimnazjum Elbląskim w roku 1747 z okazji uroczystości zwanej Actus Liectionis. Było to święto związane z egzaminami kończącymi rok szkolny we wrześniu i miało przebieg podobny do enkaniów. Na program tych uroczystości składał się muzyczny wstęp, oracja rektora, odczytanie przez ucznia regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie. Głos zabierał także burmistrz, który oficjalnie składał w imieniu miasta podziękowania całej kadrze nauczycielskiej. W 1747 roku Johann Lange w swojej mowie nawiązał do fragmentu z Pisma Świętego (Mk 9,50): “Dobra jest sól, lecz jeśli sól smak utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą!” (tłum. Biblia Tysiąclecia). Autor odchodzi od teologicznej i biologicznej wykładni słów Chrystusa, lecz zastanawia się, co można byłoby nazwać solą (a co nie) w rzeczywistości szkolnej oraz jakie lektury i ćwiczenia przyczyniłyby się faktycznie do rozwijania mądrości uczniów, a które prowadziłyby ich jedynie na manowce. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.