Q. D. B. V. De vulgata latinorum formula: Sic in fatis est, disserit cum ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva d. XIII Sept. a. o. r. MDCCLIII more horisque consuetis celebranda permagnificos et amplissimos urbis Proceres [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1753 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4695 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Historiozofia - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa Johanna Langego - rektora Gimnazjum Elbląskiego, wygłoszona w 1753 roku z okazji obchodów święta Actus Liectionis - organizowanego w gimnazjum na zakończenie roku szkolnego po odbytych egzaminach końcowych we wrześniu. Na program święta składał się koncert, publiczne czytanie regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie i dziękczynne oracje - rektora i burmistrza miasta. Mowa rektora z 1753 roku dotyczy parafrazy znanego łacińskiego powiedzenia: “Sic in fatis est” (dosł. Taki los) i odnosi się do tragicznych wydarzeń w historii Europy i kościoła, które miały miejsce trzysta lat wcześniej w 1453 roku. Mowa oczywiście o upadku Konstantynopola i ostatecznym końcu cesarstwa wschodniorzymskiego. Autor w historiozoficznej refleksji bada przyczyny ówczesnych zdarzeń, przywołując również legendarne (wojna o Troję) i współczesne mu konteksty historyczne -  w wymiarze nie tylko regionalnym (miniona obecność w Prusach Zakonu Krzyżackiego), ale i światowym (konflik meksykańczyków i hiszpan). Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.