Q. D. B. V. De perquam honorifico Praeceptoribus titulo deque Cruciferorum Ordinis in Prussia praeceptoribus nonnula disserens ad Gymnasii Elbing. Encaenia dn. 29. Novembr. a. h. s. MDCCXLII more horisque consuetis rite concelebranda inclytum [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1742 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Seyler, Georgius Daniel
Strony: [8], Sygnatura: Pol.8.II.1198 Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Seyler, Georgius Daniel (1700-1765)
  • Preuss, Samuel Gottlieb
  • Enkania
  • Gimnazjum w Elblągu - 18 w.
  • Łacińskie druki 18 w.
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 13.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa Georgiusa Daniela Seylera - rektora i profesora Gimnazjum Elbląskiego z okazji kolejnych enkaniów (najważniejsze święto szkoły) uroczyście obchodzonego wraz ze społecznością miasta od roku 1599 r., kiedy to oddano do użytku nowy budynek szkolny. Co roku rektor (za pośrednictwem uczniów) zapraszał radę miejską i scholarchów do wspólnego świętowania, na które składała się oprócz nabożeństwa, śpiewania dziękczynnych psalmów przy akompaniamencie orkiestry, modlitwy i przedstawienia teatralnego, również dziękczynna mowa okolicznościowa zwierzchnika gimnazjum. W 1742 roku obowiązki rektora pełnił Seyler - profesor historii, który w swojej mowie skupił się na tematyce językowej, odnosząc się do nadużywanego ówcześnie łacińskiego tytułu honorowego “preceptor”. Przywołuje w tym celu kontekst historyczny - przykłady innych nazw i określeń stosowanych na przestrzenii dziejów w języku łacińskim i niemieckim oraz funkcjonowania tego tytułu w nazewnictwie godności Zakonu Krzyżackiego w Prusach. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.1195-Pol.8.II.1199.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.