Q. D. B. V. De libertinismo in primis scholastico nonnulla disserans ad solemnia Gymnasii Elbingensis aestiva d. XI Sept. a. o. r. MDCCXLIX horis a IX matutinis celebranda, magnifico et amplissimos urbis Proceres ceterosque Musarum Patrones [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1749 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: 12 Sygnatura: Pol.8.II.4688 biblioteka cyfrowa link Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - Actus Liectionis
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Libertynizm - 17-18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa rektora Johanna Langego wygłoszona w 1749 roku w Elbląskim Gimnazjum z okazji tzw. Actus Liectionis, czyli corocznego święta organizowanego we wrześniu na uczczenie zakończenia roku po ostatnich egzaminach szkolnych. Na program święta składał się koncert, mowa rektora, publiczna recytacja przez uczniów regulaminu szkolnego oraz teatralne przedstawienie. Na końcu obchodów głos zabierał także burmistrz miasta, który w imieniu miasta składał całej kadrze nauczycielskiej oficjalne podziękowania. W mowie z 1749 roku Lange porusza temat libertynizmu - popularnego w XVII i XVIII wieku ruchu społeczno-politycznego odrzucającego normy obyczajowe swoich czasów, opowiadając się za powrotem do natury i swobodniejszym podejściem do sfery seksulanej. Poglądy te Lange konfrontuje z twardą obyczajowością etiopczyków, arabów i spartan oraz światopoglądem chrześcijańskim. Libertynizmowi przeciwstawia zdrowe pojmowanie wolności, która szanując normy i zasady nie prowadzi do bezprawia - a w takiej wolności wychowywani są właśnie uczniowie w Elbląskim Gimnazjum. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.