Q. D. B. V. Atheniensium quid novi? Expendens ad encaenia Gymnasii Elbigensis d. XXVIII Nov. a. MDCCXLVIII celebranda amplissimos consultissimosque urbis Proceres coeterosque Musarum et litterarum Fautores atque Amicos summopore colendos [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1748 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 12 ] Sygnatura: Pol.8.II.4687 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Edukacja, szkolnictwo - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Data dodania: 12.12.2019

Mowa okolicznościowa Johanna Langego - rektora Gimnazjum Elbląskiego wygłoszona w roku 1748 z okazji obchodów święta szkoły (tzw. enkania) upamiętniającego rozpoczęcie pracy dydaktycznej w nowym budynku szkolnym. Co roku wydarzenie to wspominano w czasie uroczystego nabożeństwa połączonego ze śpiewaniem psalmów oraz gimnazjalnej części obchodów, na które składały się przemówienia i szkolny spektakl. Punkt centralny stanowiła mowa rektora o tematyce pedagogicznej.  Była to także okazja do okazania wdzięczności radzie miejskiej i protektorom za udzielone szkole wsparcie materialne. Swoją mowę z 1748 Lange poświęcił Atenon i naukowym nowinkom z zakresu badań nad starożytnością - ich zabytkom (monumentom, świątyniom itd.), które są żywą ilustracją dla całej spuścizny intelektualnej świata greckiego. Poza uwagami archeologicznymi autor szczególną uwagę zwraca na narodziny myśli filozoficznej. Wylicza także ateńskie szkoły (np. stoicyzm, epikureizm itp.) stanowiące wzór dla edukacji, zwłaszcza w czasach mu współczesnych. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.