Q. D. B. V. Ad solemnia encaeniorum Gymnasii Elbingensis d. XXIX Nov. MDCCLIII hor. a. IX mat. pie celebranda officiosissima invitatio interprete Ioanne Langio Rect. p. p. et bibl

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1753 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 8 ] Sygnatura: Pol.8.II.4696 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Twórczość okolicznościowa - 18 w.
  • Spektakle szkolne - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 12.12.2019

Opis dokumentu

Scenariusz spektaklu autorstwa rektora Gimnazjum Elbląskiego Johanna Langego z 1753 roku. Spektakl prezentowany był w czasie obchodów święta szkoły - enkaniów, upamiętniających przekazanie szkole do użytku nowego gmachu. Gimnazjum było głównie finansowane przez miasto, święto było więc okazją do okazania wdzięczności za udzielane wsparcie. Program obchodów składał się - oprócz sztuki scenicznej z udziałem uczniów - z uroczystego nabożeństwo, dziękczynnych modlitw oraz przemówień rektora i burmistrza miasta. Spektakl przygotowany na obchody enkaniów w 1753 roku nosi tytuł: “De vita humana, navigationis imagine” (o życiu człowieka jako żegludze) i odnosi się do znanego w literaturze toposu homo viator. Scenariusz otwiera długi wiersz o życiu jako nieustannej żegludze (“Navigandum est!”), w której człowieka spotykają zarówno dobre rzeczy, jak i przeciwności. Dalsza część utworu to właściwie scenopis wymieniający z imienia i nazwiska aktorów oraz ich poszczególne zadania w spektaklu (krótkie didaskalia) oraz podziękowanie adresowane do włodarzy miasta. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.