Q. D. B. V. ad diem Gymnasii Elbingensis Natalem centesimum sexagesimum secundum d. XXVI Nov. MDCCLXI h. l. q. c. celebrandum civitatis Praeconsules Consules ut et reliquos o. o. literatos piosque literarum Fautores officiose [...]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1761 Miejsce publikacji: Elbingae Autor:
  • Lange, Johann
Strony: [ 16 ] Sygnatura: Pol.8.II.4711 biblioteka cyfrowa link Języki: lat, ger Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - historia - 18 w.
  • Gimnazjum Elbląskie - enkania - 18 w.
  • Mowa okolicznościowa - 18 w.
  • Biblioteka Gimnazjum Elbląskiego - zbiory - 18 w.
  • Lange, Johann (1706-1781)
Pobierz plik XML Pobierz plik TXT Kategorie:
Data dodania: 13.12.2019

Opis dokumentu

Mowa okolicznościowa Johanna Langego - rektora Gimnazjum Elbląskiego wygłoszona w 1761 roku z okazji obchodów enkaniów - święta szkoły upamiętniającego rozpoczęcie działalności gimnazjum w nowym budynku. Wydarzenie to (zapoczątkowane w 1599 roku) świętowano co roku w czasie uroczystego nabożeństwa z modlitwami oraz szkolnej akademii z mową rektora i spektaklem teatralnym. Uroczystość zamykała mowa burmistrza, który w imieniu rady miejskiej dziękował kadrze nauczycielskiej. Mowę rektora z 1761 otwiera wiersz pisany dystychem elegijnym, w którym przywołany zostaje moment przekazania szkole przez miasto nowego budynku. Lange wplata w wiersz nazwiska ówczesnego rektora i jego następców, patronów i darczyńców szkoły, po czym wylicza obecnych na uroczystościach nauczycieli. Po tym wierszowanym dziękczynieniu rektor kontynuuje omawianie cennych edycji Pisma Świętego ze zbiorów biblioteki szkolnej (mowy z ubiegłych lat na enkania i Actus Liectionis) - tym razem edycji polskich, angielskich i jednej edycji szwedzkiej. Dodatkiem do mowy jest niemiecki scenopis sztuki teatralnej. Dokument współoprawny z innymi drukami (klocek introligatorski), sygn. Pol.8.II.4683-Pol.8.II.4735.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie starodruków Biblioteki Elbląskiej” w ramach programu MKiDN Kultura cyfrowa 2019. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.