Pudłowiec majątek Paudelwitz – zdjęcie mapy

Typ: DŻS Rok publikacji: XX w. Miejsce publikacji: b. m. Strony: 1 K. Sygnatura: DŻS - fotografie biblioteka cyfrowa link Języki: ger Hasła kluczowe:
  • Fotografia - 20 w.
  • Pudłowiec, wieś w gminie Stary Dzierzgoń
  • Lipiec, wieś sołecka w gminie Stary Dzierzgoń
  • Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Data dodania: 13.04.2020

Obok zdjęcie przedstawiające fragment niemieckiej mapy z miejscowością Pudłowiec (Paudelwitz, majątek), obecnie w województwie pomorskim, powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń. Wieś wchodzi w skład sołectwa Lipiec, a w latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Pudłowiec datuje swój początek na drugą połowę XVI wieku, kiedy to, w ramach poszerzania dawnych dóbr rycerskich Lippitz (Lipiec) założono w odległości 2,5 kilometra od wsi Lipiec folwark Paudelwitz. Pierwsza wzmianka w oficjalnych dokumentach dotyczących Pudłowca pojawia się w 1563 roku i określa wielkość folwarku na 9 włok. W 1782 roku na terenie folwarku funkcjonują cztery gospodarstwa, natomiast w 1858 w 5 gospodarstwach domowych było 57 mieszkańców. Od czasu powstania do początku XVIII wieku folwark funkcjonował jako integralna część majątku Lippitz (Lipiec), przełom stuleci przyniósł zmianę obecnego status quo i uniezależnienie się folwarku, który na ten czas przeszedł w ręce braci Dreher. W wyniku śmierci braci, którzy umarli nie pozostawiając żadnych spadkobierców folwark przechodzi w posiadanie rodziny Popławski. Natomiast w roku 1860 po ślubie córki właścicieli folwarku Amelii Popławski z lekarzem, Ernstem Jeimke, folwark wspaniale zarządzany wchodzi w swój złoty okres, czego efektem jest budowa pięknego pałacu rodzinnego, która została zapoczątkowana na początku lat 60-tych XIX wieku. W 1884 roku jedyna córka Amelii i Ernsta Jeimke, Margarethe bierze ślub z Viktorem Fehlauerem, od tego momentu aż do 1945 roku zarówno pałac jak i folwark pozostają w posiadaniu potomków Margarethe i Viktora. Obecnie pałac w ruinie, nie zarejestrowany w katalogu zabytków, wybudowany w stylu angielskiego neogotyku. Budynek pałacu składa się z dwóch i pół kondygnacji ozdobionych wieżą. Ściany zewnętrznej strony pałacu w dużej mierze nadal wieńczą zdobienia w postaci laskowań w kształcie żerdek i przegródek. Samotna wieża górująca nad bryłą budynku ściąga wzrok i wraz ze strzelistymi zwieńczeniami skrzydeł budynku nadaje budowli wyrazistości. Zarejestrowano natomiast w katalogu rozciągający się tuż za pałacem, park dworski o bogatej w starodrzewy pokrywie leśnej, pośród których najbardziej reprezentatywne są ogromne, przeszło dwustuletnie dęby posadzone ku pamięci braci Dreher. Którzy choć zmarli nie pozostawiając po sobie potomków i tym samym nie przedłużając rodu zostali uczczeni w ten symboliczny sposób. Przetrwały wojnę również zabudowania folwarczne z kuźnią z 1912 roku. Pozostałe dokumenty (fragmenty map poniemieckich i dwujęzycznych) z kolekcji opisujących wsie znanych rodów niemieckich można znaleźć na naszych stronach internetowych po wpisaniu haseł – „majątek”, „folwark”, „zdjęcie mapy”.