Prosperi Alpini De Plantis Aegypti liber […]

Typ: Stary druk Rok publikacji: 1592 Miejsce publikacji: Venetiis Autor:
  • Alpini, Prospero
Illustracje: 50 Strony: [ 6 ]; K.80 Sygnatura: MF/Sd/629 biblioteka cyfrowa link Języki: lat Hasła kluczowe:
  • Stary druk - 16 w.
  • Historia nauki
  • Nauki przyrodnicze
  • Botanika
  • Historia botaniki
  • Alpini, Prospero (1553-1617)
Data dodania: 12.06.2023

Prosperi Alpini De Plantis Aegypti liber …- wydane w 1592 roku dzieło botaniczne, którego autorem jest włoski lekarz i botanik Prospero Alpini (1553-1617) . W latach 1581-1584 Alpini pracował jako lekarz weneckiego konsula Giorgio Emo w Kairze. Z trzyletniego pobytu zebrał dużo naukowego materiału dotyczącego nie tylko charakterystycznej dla północnej Afryki roślinności, ale i egipskiej medycyny. Praca wprowadziła szereg gatunków roślin nieznanych wcześniej europejskim botanikom, w tym m.in. Abrus, Abelmoschus, Lablab i Melochia, z których każdy pochodzi z obszarów tropikalnych i był wówczas uprawiany ze sztucznym nawadnianiem w Egipcie. Dokument współoprawny z MF/Sd/ 628. Publikacja udostępniona przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.